Interpretacja wyników badania u chorej na raka piersi

Witam, moja mama ma 59 lat. 3 lata temu rozpoznano u niej nowotwór złośliwy (ćwiartka górna zewnętrzna sutka). Miała podskórną mastektomie piersi, następnie usunięty węzeł wartowniczy, który okazał się niezajęty. Lekarz stwierdził, że nie wymaga leczenia uzupełniającego i mama była przez te lata pod jego stałą obserwacją. 3 miesiące temu wyczuła guzek - okolice obojczyka po operowanej stronie. Przeszła szereg badań - w konsekwencji - usunięte zostały wszystkie węzły pachy. Przerzutów odległych nie stwierdzono.

Wynik badania: 01 -węzły pachowe górne - I, II - W 6 Węzłach widoczne przerzuty raka z naciekaniem tkanek otaczających, w 2 węzłach cechy przewlekłego zapalenia. W świetle węzłów limfatycznych torebki węzłów obecne są zatory z komórek rakowych. N (6+,0-) 02 - węzły chłonne pachowe dolne I,II - W 10 węzłach widoczne przerzuty raka z naciekaniem tkanek otaczających. W świetle tkanek limfatycznych torebek węzłów obecne zatory z komórek rakowych. N (10+,0-) 03 - węzły chłonne szczytu pachy. W 4 węzłach widoczne przerzuty raka. W świetle naczyń limfatycznych torebki węzłów obecne są zatory z komórek rakowych. N (4+,0-) Razem 22 węzły chłonne - w 20 obecne przerzuty. pN3 (20+,0-) immunochemia: ER- (+++) w ok 70%komórek neo. PGR- (+++) w ok 80% komórek neo. HER2- 1+

Kontakt z lekarzem oceniam na niepoprawny, nie możemy dostać od niego wystarczających informacji na temat stanu jej zdrowia, ewentualnych rokowań i sposobu leczenia. Zalecił mamie chemioterapię i odesłał nas do innego lekarza nie wyjaśniając wyników. Bardzo proszę o informację co oznaczają te wyniki, czy można po nich stwierdzić zaawansowanie choroby, czy zaproponowana przez lekarza chemioterapia jest jedyną metodą leczenia jej przypadku.

Witam serdecznie!

W przypadku każdego nowotworu możliwy jest nawrót choroby i tak właśnie stało się u Pani Mamy. W obecnej sytuacji, stopień zaawansowania ustala się na nowo, biorąc pod uwagę rozległość choroby. U Pani Mamy doszło do przerzutów do węzłów chłonnych pachy. Jest to niestety dość niekorzystne, zwłaszcza, że przerzuty stwierdzono w wielu węzłach chłonnych. W ocenie raka piersi - stopnia zaawansowania bierze się pod uwagę tzw. skalę TNM. T - oznacza cechę związaną z guzem nowotworowym, N - przerzuty do węzłow chłonnych, M - czy są przerzuty odległe. W IV stopniowej skali zaawansowania raka, obecność cechy pN3 (przerzuty w co najmniej 10 węzłach chłonnych) kwalifikuje Pani Mamę do stopnia zaawansowania III C - (im wyższy stopień w tej skali, tym większe zaawansowanie nowotworu). Leczeniem z wyboru w takiej sytuacji jest chemioterapia. Jest to jedyne postępowanie, które ma udowodnione działanie wydłużające życie, radioterapia w zasadzie w tym momencie nie ma zastosowania. Dodatkowo pewnie Mama otrzymuje już leczenie hormonalne - powinna w każdym razie otrzymać je do przewlekłego stosowania 3 lata temu w momencie rozpoznania choroby i potwierdzenia, że można taką terapię zastosować (dodatnie receptory Er i PGR) - tamoksifen, raloksyfen. Co do rokowania, jest poważne. Rak jest chorobą nieprzewidywalną i trudno jednoznacznie określać szanse na wyleczenie lub przeżycie. Najważniejsze, że nawrót choroby został uchwycony i zostało /zostanie zastosowane leczenie. Najważniejsze, aby Mama nie traciła wiary w to, że będzie dobrze, bo zawsze jest szansa na to, że choroba zostanie pokonana.

Pozdrawiam serdecznie!