Co to są badania kliniczne?

Moja znajoma dostała propozycję udziały w takich badaniach – na czym one polegają?
ponad rok temu

Każdy nowy lek przed dopuszczeniem do standardowego stosowania musi przejść serię badań mających na celu określenie jego bezpieczeństwa, skuteczności oraz ewentualnych badań klinicznych. Na udział w testowaniu nowego leku musi wyrazić zgodę pacjent. Jest to czasami opcja ostatniej szansy jeśli standardowo stosowane leczenie nie przyniosło efektu lub wydaje się, że nowy lek może być o wiele bardziej skuteczny niż poprzednie terapie i może doprowadzić do wyleczenia. Aktualnie w Polsce i na świecie, w wielu ośrodkach trwa wiele badań nad nowymi obiecującymi terapiami, nie tylko w raku piersi.