Co to za kołatanie w piersi?

OD KILKU LAT POJAWIA SIĘ UMNIE W KLATCE PIERSIOWEJ COŚ TAKIEGI, JAKBY SIĘ TRZEPOTAŁO COŚ W ŚRODKU (SKURCZE). JEST TO W REJONIE MOSTKA. CZĘSTO POWRACA I JEST TO UCZUCIE BARDZO NIEPRZYJEMNE. DODAM, ŻE LECZĘ SIĘ NA NERWICĘ LĘKOWĄ OD CZASU, GDY TE OBJAWY SIĘ POKAZAŁY. LĘKI I PRZYŚPIESZONE BICIE SERCA USTĄPIŁY, ALE TRZEPOTANIE W PIERSI POZOSTAŁO. CO TO JEST I CZY TO JUŻ POZOSTANIE. DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ.
ponad rok temu

Witam!

Opisane dolegliwości to najprawdopodobniej uczucie kołatania serca. Nie muszą one oznaczać choroby. Niejednokrotnie występują w przypadku zdenerwowania, silnego stresu, emocji czy lęku, bądź po intensywnym wysiłku fizycznym. Mogą być również objawem choroby - głównie różnych zaburzeń rytmu serca z szybką czynnością komór.

Uczucie kołatania serca jest częstą manifestacją somatyczną o podłożu psychogennym u osób z zaburzeniami lękowymi, czyli nerwicowymi. Jeśli prowadzono diagnostykę chorób serca i nie znaleziono patologii, dolegliwości te najprawdopodobniej są objawem choroby podstawowej - nerwicy lekowej.

Pozdrawiam