Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mogę zrobić z tymi kołataniami serca?

Witam od jakiegoś czasu mam częste kołotanie serca, duszności , arytmie. Często atak następuje w ciągu nocy wybudzajac mnie przy tym . Do tego dochodzi drżenie ciała i uczucie chłodu. Pierwszy atak miałam pół roku temu i była przerwa. Teraz zaczęło się około 2 tyg temu i trwa do dziś zdarzają się też kołotania w ciągu dnia ale nie są wtedy aż tak nasilone. Miałam robione ekg i nic nie pokazało jedynie przyśpieszone tętno. Dostałam skierowanie do kardiologa ale wizytę mam dopiero za 2 miesiące. Bardzo proszę o radę co to może być . Nie ukrywam że trochę się tym stresuje . Nocne ataki są naprawdę straszne .
KOBIETA, 31 LAT 5 miesięcy temu

Czym różni się EKG od Holtera EKG?

EKG i holter EKG to badania serca. Czym się charakteryzują? Jakie są różnice między nimi? Na ten temat wypowiada się specjalista - kardiolog dr Piotr Gryglas.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

opisane przez Panią dolegliwości mogą mieć wiele różnych przyczyn. Oczywiście powinna się Pani przebadać pod kątem kardiologicznym, ale należy również wykluczyć choroby o podłożu psychologicznym i endokrynologicznym. Objawy takie jak kołatanie serca, duszności, arytmia, drżenie ciała i uczucie chłodu są charakterystyczne dla zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, nerwica, napady paniki, czy też zaburzenia hipochondryczne. Dodatkowa konsultacja z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą pozwoli rozpoznać problem. Niezwykle istotne w takim przypadku będzie przeprowadzenie ogólnego wywiadu lekarskiego. Zdarza się, że pacjenci odczuwają objawy nerwicy z powodu zaburzeń somatycznych.

Warto również skonsultować się z endokrynologiem. Jeżeli okaże się, że objawy, które Pani towarzyszą świadczą o problemach hormonalnych, może Pani zostać skierowania na szczegółowe badania krwi obejmujące m.in. poziom hormonów, a w przypadku podejrzenia problemów z tarczycą wykonane zostanie USG tarczycy. Wsparcie specjalistów pomoże Pani w zminimalizowaniu lub całkowitym wyeliminować występujących objawów.

Więcej na temat Pani objawów można przeczytać w artykułach dostępnych na portalu abczdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/kolatanie-serca

https://portal.abczdrowie.pl/arytmia

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Zachęcamy również do przeczytania wypowiedzi ekspertów na podobne tematy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-kolatania-serca

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dusznosci-szybsze-bicie-serca-lek-o-zdrowie-czy-to-nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy