Dlaczego moje serce nie bije miarowo cały czas?

Dzień dobry. Od jakiegos czasu odczuwam podczas badania tętna przerwy w biciu serca. Pojawiają się w okresie po wysiłkowym. Jak biegam jest ok bije miarowo a w momencie odpoczynku do czasu wyrównania oddechu czuje jakby dodatkowy skurcz a po nim przerwa. Lecz odczuwam to tylko badając tętno w żaden inny sposób. Echo jest w normie badania krwi też. Czy jest to coś groźnego ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku tego typu problemów konieczna jest wizyta u lekarza i szczegółowa diagnostyka. Tylko szczegółowy wywiad oraz zlecone badania będą mogły wskazać, co może odpowiadać za pojawienie się u Pana tych objawów.

Zaburzeń pracy serca nigdy nie należy ignorować ponieważ mogą sygnalizować poważniejsze schorzenia. Proszę udać się przede wszystkim na wizytę u kardiologa, który zleci Panu komplet badań. Tego typu objawy można powiązać m.in. z arytmią, czyli zaburzeniami rytmu serca. Może ona przybrać różną formę, w związku z tym pacjenci często odczuwają nieregularny rytm serca, jego przyspieszenie lub odwrotnie – zwolnienie jego pracy. Różny może być także czas jej trwania, podczas, gdy u jednych pojawia się w formie epizodów, u innych osób może trwać przez dłuższy okres. Czasami arytmii mogą towarzyszyć również dodatkowe objawy, np. w postaci uderzeń gorąca lub uczucia duszności. W Pana przypadku warto byłoby również wykluczyć, czy tego typu zaburzenia nie powstają pod wpływem stresu lub silnych emocji.

Więcej na temat zaburzeń rytmu serca można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/arytmia

Warto również sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nierowne-bicie-serca-a-magnez

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nierowne-bicie-serca-podczas-marszu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kolatanie-i-nierowne-bicie-serca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.