Dlaczego mam te drżenia w okolicy serca?

Witam. Kobieta lat 32, mam dziwny problem który polega na tym że często zwłaszcza w godzinach wieczornych pojawia mi się uczucie drżenia w okolicy serca ale to uczucie jest naprawdę przerażające. To trwa już od roku ale przychodzi i odchodzi najczęściej przy spoczynku i martwi mnie że to może być migotanie komór ale paroxysmal. Najgorsze jest to że w badaniach EKG, Echo serca i nawet Holter ekg na 48 godzin nic nie wyszło bo moje epizody wtedy nie wystąpiły i badania tego nie 'uchwyciły'. Jedyne co zobaczył lekarz to były przedwczesne skurcze komorowe i powiedział że nie ma się czym martwić. Przedwczesne skurcze komorowe są przeze mnie odczuwalne jako ektopowe bicie serca. Ale uczucie drżenia które mnie dopada to zupełnie co innego. Jest to bardzo silne odczucie i trwa od 3-5 sekund. Nie wiem już co mam robić żeby znaleźć przyczynę i pozbyć się tego. Boje się że to może być migotanie

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Opisanych przez Panią problemów nie należy bagatelizować. W tym przypadku warto być pod stałą kontrolą kardiologiczną. Wspomina Pani, że wykonane badania, w tym EKG, echo serca i holter EKG nie wykazały niepokojących zmian, więc warto poszukać też innej przyczyny tych dolegliwości.

Niekiedy tego typu uczucie może pojawić się również pod wpływem czynników psychogennych. Drżenie różnych części ciała, w tym okolic serca, często towarzyszy nerwicy. Osoby, u których występują tego typu zaburzenia odczuwają zazwyczaj silny lęk oraz różne dolegliwości, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Wiele z nich podejrzewa u siebie choroby serca, chociaż wykonane badania nie wykazują żadnych poważnych nieprawidłowości. W Pani przypadku pomocna może być obserwacja i analiza występowania tych objawów. Proszę zwrócić uwagę na to, czy pojawiają się w jakichś określonych sytuacjach, np. pod wpływem stresu, co wpływa na nasilenie się tych dolegliwości oraz w jakich okolicznościach następuje ich wyciszenie. Warto również zadbać o odpoczynek i odpowiednią ilość snu oraz stosować techniki relaksacyjne. Pomocna może okazać się konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą, aby ustalić źródło takiej reakcji.

Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat kołatania serca dostępnego na portalu abczdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/kolatanie-serca

Być może przydatne będą również odpowiedzi ekspertów naszego portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-napadowe-kolatania-serca

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skurcze-dodatkowe-serca-na-tle-nerwicy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-te-nierowne-bicia-serca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.