Co trzeba robić z tym bólem kolana?

Dzień dobry od dłuższego czasu boli mnie lewe kolano. Byłam u reumatolog która dała mi skierowanie do ortopedy. Ortopeda zrobił mi USG które wykazało chondromalacje i chondrokalcynoze. Rezonans magnetyczny który wykazał lareryzacje rzepki i RTG które nic nie wykazało. Ortopeda powiedział że nie wie czemu mnie boli bo jak by to była chondrokalcynoza to by mnie bolało jak bym chodziła i kucała i dał by mi skierowanie na artroskopie ale ze mnie boli cały czas to on nie wie i kazał mi iść z powrotem do reumatologa. Proszę o pomoc bo już nie wiem co robić. Reumatologa mam dopiero na lipca

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

chondrokalcynoza to schorzenie w pewien sposób podobne do dny moczanowej. Objawia się ona odkładaniem pirofosforanu wapnia w chrząstkach stawowych, przez co stawy są bardziej podatne na przeciążenia, urazy i inne uszkodzenia. W leczeniu można stosować zimne okłady na kolano i odpowiednie ćwiczenia. W gorszych przypadkach istnieje potrzeba leczenia operacyjnego.

Chondromalacja polega na stopniowym procesie niszczenia rzepki, poprzez jej zmiękczanie i pękanie. Może być spowodowana przez zbyt dużą ilość ruchu, jak i jego zupełny brak. Chondromalację mierzy się za pomocą czterostopniowej skali, przy czym czwarty poziom świadczy o poważnym uszkodzeniu kolana.

W Pani przypadku zalecamy ponowną konsultację u ortopedy i rozważenie udania się na zabieg artroskopii kolana. W większości przypadków pomaga on pozbyć się wszelkich dolegliwości w obrębie kolan i daje szansę na normalne funkcjonowanie. Możliwe też, że pomocne mogą się okazać zabiegi rehabilitacyjne, dlatego polecamy także konsultację u fizjoterapeuty.

Więcej informacji na podany temat może Pani znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-i-opuchlizna-kolana-przy-dluzszym-chodzeniu

https://portal.abczdrowie.pl/artroskopia-stawu-kolanowego-charakterystyka-wskazania-przygotowanie-do-zabiegu-zabieg-postepowanie-po-zabiegu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.