Co znaczą liczne a punktowane i drobne ogniska podwyższonego sygnału?

W istocie białej podkorowej obu półkul mózgu z predylekcją do płatów ciemieniowych widoczne są liczne a punktowane i drobne ogniska podwyższonego sygnału w obrazach FLAIR i T2-zależnych, które nie ulegają wzmocnieniu kontrastowemu, ani nie ograniczają dysfuzji

Opisywane ogniska mogą być pochodzenia naczyniowego lub demielinizacyjnego. Ważne jest również z jakiego powodu było wykonywane badanie MR, jakie były objawy. Wskazana jest dalsza diagnostyka takich ognisk, często podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne będzie m.in badanie naczyń mózgowych, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk. Być może równiez badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w zależności od objawów.
Prosze zgłosić się do neurologa, który ustali dalsze postępowanie.
Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska