Co oznacza wynik MRI głowy i bóle u 57-latki?

Witam. Kobieta 57 lat. Mam od wielu lat bóle głowy, w ostatnich miesiącach bardzo częste bóle głowy: rano, po południu, wieczorem. Poniżej wynik MRI GŁOWY : badanie przeglądowe głowy w trzech płaszczyznach w sekwencjach T1, T2 i FLAIR. Obustronnie podkorowo w płatach ciemieniowych widoczne są rozsiane drobne zmiany hyperintensywne w sekwencjach T2 i FLAIR. Obraz może odpowiadać przewlekłym zmianom naczyniowym lub niecharakterystycznej demielinizacji. Poza tym zmian patologicznych mózgowia nie uwidocxzniono. Układ komorowy symetryczny nieprzemieszczony, nieuciśnięty. Pozdrawiam Jola

Pojedyncze, drobne ogniska naczyniopochodne najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne w Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, często podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk. W zależności od objawów czasem konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego. Konieczne równiez wykluczenie boreliozy. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska