Co znaczą zarysy kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym gładkie, otwory mk bez istotnych zwężeń?
Proszę o pomoc, jakie kroki powinienem dalej podjąć i co oznacza opis badania. MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego LS: Jednofazowe badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Lordoza lędźwiowa spłycona. Na poziomie L5/S1 szerokopodstawna, tylno-prawoboczna pjm modeluje worek oponowy i zwęża zachyłki boczne kanału kręgowego, korzeń prawego nerwu rdzeniowego S1 jest uciśnięty, lewy jest modelowany. Dehydratacja z obniżeniem wysokości krążka mk. Poza tym zarysy kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym gładkie, otwory mk bez istotnych zwężeń. Wysokości trzonów kręgów i pozostałych przestrzeni mk w odcinku lędźwiowym prawidłowe, sygnał kręgów i pozostałych krążków mk niezmieniony. Obraz końcowego, uwidocznionego w badaniu odcinka rdzenia kręgowego niezmieniony. Wniosek: zmiany na tle dyskopati L5/S1.

MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Odpowiadając na Pana pytanie, oznacza to że kanał kręgowy w odcinku lędźwiowym oraz otwory mk są prawidłowe.
Niemniej jednak wynik badania zobrazował chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatie na poziomie L5/S1.
Wskazana konsultacja z lekarzem zlecającym badanie lub neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.