Co znaczy wynik badania serca?

Witam serdecznie proszę o odczyt mojego wyniku badania serca. Średnia częstość rytmu wynosiła 98, minimalna częstość rytmu wynosiła 48, maksymalna częstość rytmu wynosi 162. Pobudzeń komorowych nie zarejestrowano, pobudzeń nadkomorowych zarejestrowano 7972 w tym 697 epizodów SV Tachy epizody często częstoskurczu przedsionkowego Max około 30 sekund i 11 06 SV-Part(y)nadkomorowych wystąpiło bigeminii 515,, trigemini nadkomorowych wystąpiło 51. Czy z takimi wynikami powinienem udać się do lekarza? Czy wskazują, że raczej jest w porządku, czy może świadczą o czymś niepokojącym? Bardzo proszę odpowiedzieć pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

przede wszystkim, na samym wstępie, podkreślenia wymaga jeden aspekt. Wyniki różnorodnych badań – laboratoryjnych, obrazowych czy czynnościowych – bezapelacyjnie są przydatne przy diagnozowaniu i leczeniu pacjentów, jednakże zawsze to nie wyniki, a stan pacjenta jest najważniejszy.

Bezsprzecznie powinien się Pan udać z uzyskanym wynikiem do lekarza, który zlecił Panu to badanie. Zapewne nie został Pan na nie skierowany bez powodu – lekarz będzie mógł więc, w zależności od przyczyny, przez którą skierował Pana na badanie, potwierdzić lub wykluczyć istnienie u Pana jakiejś choroby.

Opisał Pan tylko wyniki swojego badań, ciężko jednak jest je zinterpretować przy braku wiedzy na temat Pana ogólnego stanu zdrowia. Czy doświadcza Pan bólu w klatce piersiowej? Czy pojawiają się u Pana duszność, osłabienie, poczucie ucisku w klatce piersiowej czy przyspieszenia czynności serca? Czy doświadczał Pan omdleń? Czy ma Pan zdiagnozowane jakieś problemy z układem sercowo-naczyniowym? Czy stosuje Pan przewlekle jakieś leki?

Aby móc w pełni zinterpretować wynik Pana badania, konieczne byłoby uzyskanie na powyższe, ale i wiele innych pytań dotyczących Pana stanu zdrowia. Z tego właśnie względu powinien Pan się udać do lekarza zlecającego badania – specjalista będzie w stanie dokonać interpretacji przedstawionego wyniku. Jeżeli boryka się Pan z jakimiś dolegliwościami, taka wizyta zalecana jest jak najszybciej.