Co zrobić gdy krążek wypadł z pochwy?

26.08 powinnam założyć nowy krążek Nuvaring po tygodniowej przerwie stosowania. 28.08 zobaczyłam krążek leżący na podłodze w łazience. Nie jestem w stanie stwierdzić kiedy od mi wypadł. Być może złe włożenie. Czy ten krążek można ponownie założyć, czy już jest bezużyteczny? Czy lepiej zastosować nowy krążek? W przypadku dłuższej przerwy w stosowaniu niż 7 dni datę wyjęcia liczy się od nowej daty włożenia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w takim przypadku należy pamiętać, że istnieje ryzyko zmniejszonej skuteczności antykoncepcyjnej (gdy zakładamy, że krążek przebywał poza pochwą dłużej niż 3 godziny), dlatego należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu podczas stosunku w postaci prezerwatywy przez kolejny tydzień od ponownego założenia krążka.

Krążek, który Pani znalazła, teoretycznie nadaje się do ponownego użytku i może go Pani założyć po wcześniejszym opłukaniu wodą, jednak należy pamiętać, że jego łączny czas działania w pochwie to 7 dni (należy mieć na względzie czas działania od dnia, którego został po raz pierwszy założony).

W przypadku dłuższej przerwy w stosowaniu krążka antykoncepcyjnego (nie mówimy tu o 1 dniu, a np. Tygodniu), datę wyjęcia krążka liczy się od daty jego założenia, w Pani sytuacji krążek, który wypadł, powinna Pani wyciągnąć, tak, jakby odbyło się to normalnie (gdyż nie jest wiadomo, ile czasu był używany, a ile będzie jeszcze działał).

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krazek-dopochwowy

https://portal.abczdrowie.pl/pierscien-antykoncepcyjny

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.