Jak dalej stosować krążek antykoncepcyjny?

Dzień dobry, Stosuje krążki antykoncepcyjne, dnia 02.09 powinnam wyjąć krążek, natomiast na dzień 12.09 dopiero się zorientowałam, że tego nie zrobiłam, jest to ponad 4 tyg.. co powinnam zrobić? Wyjąc krążek dzisiaj 12.09 na tygodniową przerwę i założyć 19.09? (o ile wykluczę ciąże?).

"Postępowanie, gdy po tygodniowej przerwie pacjentka zapomniała założyć nowy system

terapeutyczny dopochwowy

Jeśli przerwa w stosowaniu systemu terapeutycznego dopochwowego była dłuższa niż 7 dni, należy

jak najszybciej założyć nowy system. Jeśli w czasie następnych 7 dni będzie miał miejsce stosunek,

należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę dla mężczyzn). Jeśli stosunek

miał miejsce w czasie przerwy w stosowaniu systemu terapeutycznego dopochwowego, istnieje

możliwość zajścia w ciążę. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Im dłuższa przerwa w stosowaniu systemu terapeutycznego dopochwowego, tym większe

prawdopodobieństwo ciąży.

Postępowanie, gdy pacjentka zapomniała usunąć system terapeutyczny dopochwowy na czas

• Jeśli system pozostawał w pochwie dłużej niż 3 tygodnie, ale nie dłużej niż 4 tygodnie, pacjentka

nadal jest zabezpieczona przed zajściem w ciążę. Należy usunąć system terapeutyczny

dopochwowy na okres jednego tygodnia, a następnie założyć nowy.

• Jeśli pacjentka stosowała system terapeutyczny dopochwowy dłużej niż przez 4 tygodnie,

istnieje prawdopodobieństwo ciąży. Przed założeniem nowego systemu terapeutycznego

dopochwowego należy skontaktować się z lekarzem"