Czy można wyjąc krążek antykoncepcyjny po 4 tygodniach?

Witam. Mam pytanie dotyczące krążka antykoncepcyjne nuvaring. Pierwszy krążek włożyłam pierwszego dnia cyklu- 27 lipca. Zapomniałam wyjac go po 3 tyg, dziś mijają 3 dni od dnia w którym powinnam zrobić przerwę. Czy mogę wyjąć krążek po 4 tyg. u od razu włożyć nowy, nie robiąc przerwy?

Lek. Katarzyna Szymczak

Wyjąć po 4 tygodniach, zrobić tydzień przerwy i potem założyć nowy.
Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Mimo, że nie jest to zalecany sposób postępowania, jeśli pierścień NuvaRing był stosowany nie dłużej niż 4 tygodnie, skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Pacjentka może zrobić jednotygodniową przerwę w jego stosowaniu, a następnie założyć nowy pierścień. Jeśli NuvaRing stosowano dłużej niż 4 tygodnie, skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona, a przed założeniem nowego pierścienia należy wykluczyć ciążę.