Co zrobić po takim urazie barku?

Witam, przed wczoraj podczas meczu piłki nożnej wyskoczył mi bark, stało mi się to już 3 razy kilka lat temu, nie potrzebowałem interwencji lekarza ponieważ wskoczył po jednej minuty. Po 2 dniu ból mija ale czasami coś zachrobocze. Jutro wyjeżdżam na wczasy. Proszę o pomoc co zrobic

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Staw barkowy jest stosunkowo mało stabilną konstrukcją, przez co dość łatwo może ulec wypadnięciu. Rozróżnia się dwa rodzaje zwichnięć ramienia, przednie i tylne. Najczęściej spotykany, prosty w zdiagnozowaniu oraz dający się nastawić bez interwencji lekarza jest typ pierwszy, tzn. taki jak w Pana przypadku. Wstępnym postępowaniem po zwichnięciu barku jest jego nastawienie oraz uśmierzenie bólu. Pana ramię zostało nastawione w niedługim czasie po urazie. Na dolegliwości bólowe wskazane jest zażywanie leków na bazie ibuprofenu, które uśmierzą dolegliwości oraz zadziałają przeciwzapalnie. W dalszej kolejności wskazana jest stabilizacja barku na okres kilku dni. Każde zwichniecie kości ramiennej należy zgłosić u lekarza, który zleci odpowiednie badania oraz poinstruuje o dalszych czynnościach. Wybicie barku bez odpowiedniego leczenia może nieść za sobą przykre konsekwencje takie jak zwyrodnienia, zwichnięcia nawracające, ograniczenie ruchomości ramienia a nawet uszkodzenie nerwów. Aby zapobiec takim powikłaniom wskazane jest poddanie się odpowiedniej rehabilitacji.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://portal.abczdrowie.pl/zwichniecie-stawu-ramiennego

https://uroda.abczdrowie.pl/zwichniecie-barku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.