Codzienne stosowanie zatyczek do uszu

Czy można stale używać zatyczek do uszu (stoperów, takich z gąbki) czy są jakieś przeciwwskazania do ich codziennego stosowania? Przyznam, że mam bardzo płytki sen i budzi mnie każdy szmer, bez nich bardzo trudno byłoby mi zasnąć, zatyczki niezwykle podnoszą mi komfort spania (ruchliwa ulica za oknem, głośny pies za ścianą, partner który wstaje dużo wcześniej do pracy). Nie mam ani nie miałam nigdy nadmiaru woskowiny usznej i regularnie czyszczę uszy, ale w koło wszyscy straszą, że to niezdrowe

Warto poobserwować, czy faktycznie nie wpływa stosowanie zatyczek na uszy w Pani przypadku konkretnie i reagować w zależności od tego.
Dodatkowo może Pani także spróbować zmienić swoje senne nawyki- bardzo powoli i stopniowo. Np poprzez stopniowe coraz mniejsze zatykanie uszu, a także próbę analizy skąd bierze się tak płytki sen? Czy w ciągu dnia też łatwo traci Pani koncentrację przy wystąpieniu dystraktorów? Czy potrzebuje Pani absolutnej ciszy do skupienia czy pracy? Czy zasypianie zależy od stopnia zmęczenia oraz pory o jakiej się Pani kładzie? Czy ma Pani inne kłopoty ze spaniem?
Zatyczki są dobrym, doraźnym rozwiązaniem, warto jednak poszukać innych sposobów, by nie musiała Pani "do końca życia" stosować zatyczek.

Jeżeli mieszka Pan w tym samym miejscu, to po jakimś czasie powinno wystąpić zjawisko habituacji, czyli przyzwyczajenia się i "niezauważania" znanych dźwięków. W niektórych zawodach ludzie noszą zatyczki w uszach przez 8 godzin, 5 dni w tygodniu i nie powoduje to żadnych perturbacji.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski