Ćwiczenia rehabilitacyjne po zabiegu na cieśń nadgarstka

Dzień dobry, w ostatnim czasie miałem przeprowadzany zabieg na cieśń nadgarstka. Chciałbym jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności. Jakie są najlepsze ćwiczenia rehabilitacyjne po zabiegu na cieśń nadgarstka ? Co najszybciej mogłoby pomóc, aby nadgarstek był w pełni sprawny? Jakie są przeciwwskazania po zabiegu na cieśń nadgarstka? Czy powinienem unikać jakiś szczególnych ruchów? A jakie ruchy wykonywać, aby nadgarstek znów był taki jak dawniej? Zawsze podchodzę do kwestii zdrowotnej bardzo poważnie i nie bagatelizuję objawów schorzeń. Dlatego chciałbym ćwiczyć zgodnie z zaleceniami. Proszę o poradę. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Szanowny Pacjencie,

Po zabiegu cieśni nadgarstka zwykle wystarczające ćwiczenia to podstawowe ćwiczenia rozruchowe poprzedzone kąpielami. Moim pacjentom zarówno po krótkotrwałym unieruchomieniu jak i po zabiegach bez unieruchamiania zaraz po zdjęciu szwów zalecam codzienna poranną kąpiel rąk- w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub innego środka zmiękczającego wodę - ok. 10-15 minut. W czasie tych kąpieli zalecane jest wykonywanie ruchów; w ciągu pierwszych 2-3 dni zginanie, prostowanie, rozstawianie i zestawianie palców, w 3-4 dniu wprowadzamy ruchy grawitacyjne nadgarstka - swobodne opadanie oraz - w 5-6 dniu - ćwiczenia czynne z oporem: ściskanie gąbki - kilkakrotnie, tak by wycisnąć wodę. taki zestaw ćwiczeń zwykle wystarcza do uzyskania powrotu ruchomości palców i nadgarstka - jak przed zabiegiem.
Jeżeli po 7-10 dniach takich ćwiczeń nie nastąpi powrót funkcji, należy rozważyć rehabilitację instytucjonalną.

Przemysław Zarzeczny

Zespół cieśni nadgarstka jest zaburzeniem, które dotyka około 1% ludzkości. Problem ten pojawia się głównie u osób, które przeciążają mięśnie zginaczy nadgarstka i palców, czyli u sportowców, np. tenisistów i wioślarzy, kierowców zawodowych oraz u osób spędzających wiele godzin na pisaniu na klawiaturze lub posługiwaniu się myszką. Ponadto dokucza osobom, które wcześniej przeszły urazy nadgarstka lub cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawów, reumatyzm czy zapalenie ścięgien.
Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznym cieśni nadgarstka nie wymaga szczególnej rehabilitacji. Dzieje się tak dlatego, że sam zabieg operacyjny w większości przypadków przywraca pełną sprawność ruchów. Czas zdrowienia jest uzależniony od metody operacyjnej: czy zabieg wykonano klasycznie czy endoskopowo. Po metodzie endoskopowej 52% pacjentów odczuwa ból w okolicach blizny jeszcze 3 tygodnie od zabiegu. W przypadku techniki klasycznej odsetek osób doznających bólu wynosi 82%. Dolegliwości ustępują najczęściej po 28 dniach od zabiegu.
Ćwiczenia rehabilitacyjne mają największe znaczenie przy nieoperacyjnym leczeniu cieśni nadgarstka. W mniejszym stopniu są one przydatne po wykonanym zabiegu. Poniżej przybliżam podstawowe ćwiczenia usprawniające:
1) wyciągnąć obie ręce przed siebie, zgiąć dłonie w nadgarstku w górę i rozprostować palce. Przytrzymać, licząc do pięciu, po czym wyprostować dłonie w nadgarstkach i delikatnie ugiąć palce, rozluźniając mięśnie – ponownie policzyć do 5;
2) trzymając ręce wyciągnięte do przodu, mocno ścisnąć obie dłonie w pięści i policzyć do 5, po czym zgiąć dłonie w nadgarstkach w dół, cały czas zaciskając pięści, i ponownie policzyć do 5, następnie wyprostować ręce w przegubach i lekko ugiąć palce jak w ćwiczeniu poprzednim – znów policzyć do 5;
3) opuścić ręce wzdłuż tułowia i „strzepywać” dłonie, licząc do 5.