Czarne paznokcie u stóp

Witam,zaczęłam się niepokoić stanem paznokci u stóp mojego męża. Chciałabym zapytać skąd u niego biorą się czarne paznokcie? Paznokcie małych palców w obu stopach już od ok.roku są mocno poczerniałe,w dodatku bardzo wklęsłe. Ostatnio zaobserwowaliśmy że czernienie przenosi się również na resztę paznokci. Dodam że mąż ani nie nosi ciasnego obuwia,ani nic mu nie przygniotło palców. Zabiegi kosmetyczne jak polerowanie płytki również nic nie dają-wychodzi na to że nie tylko wierzchnia warstwa lecz cały paznokieć jest czarny. Czy czarne paznokcie mogą być objawem jakiejś choroby albo zakażenia? Czy mąż powinien udać się z tym do lekarza albo może zacząć przyjmować jakieś leki albo maść na to? Skąd w ogóle wzięły się te czarne paznokcie u mojego męża? Z góry dziękuję za poradę w naszej sprawie. Pozdrawiam.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Opisane zmiany mogą mieć etiologię grzybiczą. Nie można wykluczyć innej przyczyny dolegliwości. Proszę udać się na wizytę do specjalisty dermatologa, który wdroży odpowiednie postępowanie.