Czarne ziarenka w stolcu

Witam serdecznie, Od tygodnia w stolcu mam takie jakby ziarenka maku, czarne kropki. Jest tego dosc sporo. Mak jadlam, owszem, ale to tak z tydzien temu. Czy przez tyle dni moze on zalegac w jelitach? Rowniez jadlam sporo bananow. Czy ten czarne ziarenka to moze byc cos powazniejszego? Jaka może być przyczyna tych czarnych ziarenek w stolcu? Czy powinnam się martwić? Jak długo mak może się utrzymywać w jelitach? Kiedy ewentualnie powinnam wykonać badania stolca? Czy objaw ten może być normalny po zjedzeniu maku? A może to nie mak tylko coś bardziej powaznego? Martwię się bo nie wiem co to może być. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane czarne ziarenka występujące w stolcu to jak najbardziej może być spożyty mak. Jeśli objawy w ciągu kilku dni nie ustąpią a Pani będzie miała jakiekolwiek wątpliwości, sugeruję wykonanie badania kału.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

na podstawie przedstawionego przez Panią opisu tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Rzeczywiście teoretycznie w Pani stolcu mógłby znajdować się spożyty wcześniej przez Panią mak. Aby jednak w pełni upewnić się, że Pani stan zdrowia nie odbiega od normy, należałoby mu się bliżej przyjrzeć. Czy doświadcza Pani jakichś problemów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak np. zmiana częstości wypróżnień (w postaci czy to biegunek, czy też zaparć)? Czy występują u Pani jakiekolwiek inne potencjalne objawy zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, takie jak np. wzdęcia, wzmożone oddawanie gazów, bóle brzucha? Czy kiedykolwiek w Pani stolcu pojawiła się krew lub czy zauważyła Pani jakieś inne odchylenia związane z wypróżnieniami (np. zwiększoną ilość śluzu w obrębie stolca)? Czy w ostatnim czasie stosowała Pani jakąś dietę?

Istotne byłoby również to, czy zmaga się Pani z jakimikolwiek chorobami przewlekłymi oraz czy stosuje Pani regularnie jakieś leki. Najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do niepokoju, jeżeli jednak opisany przez Panią charakter stolca będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, to najkorzystniej będzie udać się na konsultację do lekarza. Początkowo może Pani porozmawiać z lekarzem rodzinnym, jeżeli zaś się okaże, że konieczna będzie u Pani konsultacja z innym specjalistą, to lekarz rodzinny pokieruje Panią do odpowiednich specjalistów.