Czerwona twarz a stosowanie Mirvaso

Witam. Mam 18 lat i mój problem jest taki ze mam czerwoną twarz, od wiatru, stresu, wysiłku itp. Bardzo mnie to dołuje, unikam ludzi. I tak w tak młodym wieku zostałem samotnikiem. Byłem już u 3 dermatologów. Nic nie pomogło. Jedna Pani przypisała mi Mirvaso, ale jak na razie żadnych efektów nie widzę. Przez jakieś 5-6 godzin twarz jest mniej czerwona, ale potem z powrotem czerwona. Pani zapewniała, że po maksymalnie 3 miesiącach powinienem to wyleczyć. Nie jestem co do tego pewny. Czy to Mirvaso rzeczywiście mi pomoże, czy lepiej odkładać na zabieg laserowy? Proszę o jaka rade. Z góry bardzo dziekuje.

Witam. Preparat ma udowodnione działanie kliniczne, potrzeba jednak czasu aby osiągnąć pełne spektrum działania preparatu. Proszę postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Magdalena Mroczek

Czerwona twarz często wynika z występowania cery naczyniowej czyli z poszerzenia małych tętniczek. Pod wpływem takich czynników jak zimne powietrze, wysoka temperatura, stres czy ostre przyprawy dochodzi do rozszerzania się małych tętniczek, żyłek i naczyń włosowatych oraz do zwiększenia ich przepuszczalności. Zmiany najczęściej lokalizują sie w okolicach policzków i nosa. Czasami przy osłabieniu ścian naczyń zmiany są nieodwracalne.

Zaczerwienie twarzy może też być objawem choroby, jaką jest trądzik różowaty. W przebiegu tego schorzenia zmiany pojawiają się etapami. W okresie początkowym (rumieniowym) występują przemijające zaczerwienienia na twarzy. W dalszym etapie rumienie na twarzy utrwalają się, widoczne są poszerzone drobne naczynia krwionośne. Następnie pojawiają się zmiany krostkowe i grudkowe. Przebieg choroby nasila się po menopauzie.

W leczeniu bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków do skóry delikatnej i wrażliwej. W leczeniu trądziku różowatego stosuje się krwem metronidazolowy oraz roztwory i aerozole zawierające antybiotyki, takie jak erytromycyna czy klindamycyna. Nie powinno sie dopuszczać do utrwalenia się zmian. Trzeba też stosować ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Mirvaso jest nowym lekiem na rynku o udowodnionym działaniu klinicznym. Substancją czynną jest brimonidyna. Brimonidyna jest silnym, selektywnym agonistą receptora alfa-2 adrenergicznego. Lek jest skuteczny i stosunkowo dobrze tolerowany. Można stosować go dalej. Leczenie trądziku jest trudne, wymaga cierpliwości i czasu.