Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czerwone plamki na klatce piersiowej a marskość wątroby

Mój znajomy zaobserwował czerwone plamki na klatce piersiowej, przy czym twierdzi, że pojawiły się one spontanicznie (możliwe, że istotną informacją okaże się fakt iż przemarzł na dworze poprzedniej nocy). Dodam, że przez ostatnich parę miesięcy zdarzało mu się często pić alkohol, przez ostatnie 3 lata dużo palił, ostatnio doszło do tego, że wypala jedną paczkę papierosów dziennie. Czy powyżej opisana dolegliwość związana być może z marskością wątroby? Czy te plamki to może być coś innego?
ponad rok temu

Terapia naprzemienna przy sterydoterapii

Czy wiesz, na czym polega terapia naprzemienna przy sterydoterapii? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat. O terapii naprzemiennej mówi dr n. med. Anna Pura-Rynasiewicz, dermatolog.

Witam serdecznie,
Czerwone wybroczyny pojawiające się na skórze, mogą być objawem zdekompensowanej marskości wątroby. Związana jest to z zaburzeniami w układzie krzepnięcia. Aby potwierdzić czy mamy z nimi do czynienia w tym przypadku należy wykonać tzw. koagulogram - badanie układu krzepnięcia, a także ocenić inne funkcje wątroby (bilirubina, proteinogam, poziom enzymów wątrobowych).

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam,
jeśli plamki mają charakter naczyniowy (znikają przy ucisku) to są to naczyniaki. Jeśli nie to należy wziąć pod uwagę łupież pstry. Z opisu ciężki jest to jednoznacznie ocenić.
Pozdrawiam

Lek. med. Bartosz Pawlikowski jest specjalistą w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Wiedzę i doświadczenie czerpał podczas nauki akademickiej oraz praktyki zawodowej w różnych polskich placówkach medycznych. Brał również udział w misjach zagranicznych. Aktualnie pracuje w Warszawie w Centrum Lasoterapii i Modelowania Sylwetki Elite.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy