Plamy na języku a choroba

Witam Od 4 tygodni pojawiają mi się różne czerwone plamy na języku z rożnym nasileniem jednak głównie trzymające się na koniuszku jeżyka. nie jest to język geograficzny - byłem u dermatologa i to zostało wykluczone, zostają tylko te plamy na języku. Dermatolog sugerował że plamy na języku mogą być objawami wirusowymi ale jakimi i co nie wiadomo... Poza plamami na języku pojawiają się u mnie też inne objawy, mianowicie: suchość języka i gardła uczucie drapania w gardle, chropowatość języka i pieczenie języka. Po konsultacji z dermatologiem używam nystatyny - bez efektów, plamy na języku nadal są widoczne. Na co mogą wskazywać czerwone plamy na języku? Jakie badania powinienem wykonać, aby to sprawdzić? Czy plamy na języku mogą być niebezpieczne dla zdrowia albo świadczyć o jakiejś poważnej chorobie? Proszę o poradę, bo już sam nie wiem co to może być. Pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety w ramach porady internetowej nie mam możliwości oceny języka, co wyklucza możliwość postawienia diagnozy. Może być to jednak wynik niedoboru witamin, infekcji wirusowej, grzybiczej oraz wielu innych przyczyn. Proszę kontynuować stosowanie nystatyny. Jeśli po 4-5 dniach nie będzie żadnej poprawy, proszę ponownie skonsultować się ze specjalistą dermatologiem.

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!

W przypadku pytania zadanego przez Pana nie można udzielić konkretnej i wyczerpującej porady. Jest to związane z brakiem możliwości zbadania i obejrzenia Pana języka – jest to najważniejsze dla prawidłowego rozpoznania.
W Pana przypadku proszę zastosować się do aktualnych zaleceń lekarze dermatologa i zakończyć kurs leczenia nystatyną. Jeśli terapia nie przyniesie efektu będzie to znak, że język nie jest objęty zakażeniem grzybiczym. W dalszej kolejności należy udać się na kolejną wizytę celem poszerzenia diagnostyki chorób mogących objawiać się w opisany przez Pana sposób.
Wychodząc naprzeciw Pana pytaniu, poniżej przedstawię możliwe, choć niejedyne przyczyny czerwonych plam na języku.
Czerwone plamy na języku są objawem występującym w wielu stanach. Najprostszym wytłumaczeniem jest suchość śluzówek, w tym języka, który staje się bardziej matowy – na takim języku czerwone kropki / plamki mogą być po prostu prawidłowymi brodawkami języka!
Czerwone plamki na języku mogą być również zwiastunem wielu chorób. Między innymi: 1) stanem zapalnym brodawek języka, który może pojawić się m.in. na skutek działania drażniących substancji, 2) niedoborze witamin, szczególnie witaminy B12 (kobalaminy) bądź kwasu foliowego – język malinowy, 3) szkarlatyna (płonica) jeśli zmianom na języku towarzyszy gorączka i wysypka na ciele, 4) choroba refluksowa przełyku, która powoduje, że język staje się matowy z białawym nalotem a na tym tle prawidłowe brodawki języka jawią się jako czerwone kropki, 5) reakcje alergiczne, 6) wiele innych.