Częste bóle w klatce piersiowej, duszności i chrypka

Witam serdecznie mam częste bóle w klatce piersiowej uczucie duszności i czuje lekką chrypkę robiłem 3 miesiące temu prześwietlenie puc teraz mam zamiar zrobić usg puc ponieważ boje się że mogę mieć raka a nie chce robić zbyt często prześwietlenia bo jest rakotwórcze moje pytanie czy usg puc może wykryć raka ? aha i czy żucanie palenia może spowodować raka ?

Lek. Katarzyna Szymczak

Jeśli prześwietlenie płuc nie wykazało zmian w płucach, uważam że można odrzucić raka płuc jako przyczynę Pana dolegliwości (dodatkowo jest Pan bardzo młody - 22 lata, nowotwory płuc występują raczej u ludzi starszych) Radziłabym poszukać innych przyczyn, wykonać EKG (może występują u Pana zaburzenia rytmu). Ból w klatce piersiowej może także pochodzić od mięśni, nerwów czy struktur kostnych. W odpowiedzi na Pana pytanie USG płuc nie jest typowym badaniem wykonywanym w poszukiwaniu nowotworu płuc, ale jeśli będą tam zmiany to je wykaże. Rzucanie palenia z pewnością nie spowoduje raka! wręcz przeciwnie palące osoby są bardziej narażone, szczególnie jeśli chodzi o raka płuc.
Pozdrawiam