Czy osoba u której w rodzinie zmarło kilku członków na raka płuc powinna zrobić badanie TK?

Witam. Mam 33 lata, przez około 12 lat byłam palaczką czynną, przez resztę życia bierną. W zeszłym roku u mojej mamy (57lat) zdiagnozowano raka płuc, niestety już w bardzo zaawansowanym stadium, mama zmarla po kilku miesiącach walki. Na raka płuc zmarł również mój dziadek (69 lat) od strony mamy oraz jej brat (56lat). Pytanie czy warto wykonać tomografia komputerowa klatki piersiowej profilaktycznie? Nic mi nie dolega, nic nie boli, żadnych objawów wskazujących na chorobę. Proszę o poradę, nie wiem czy takie badanie ma sens w moim wieku, czy może przesadzam.

Lek. Paweł Szadkowski

Najczęstszą przyczyną raka płuc jest palenie papierosów, nie podłoże genetyczne. Nie ma żadnych typowych genów, ani markerów nowotworowych odpowiedzialnych i charakterystycznych dla raka płuc. Najlepszą profilaktyką w Pani przypadku będzie właśnie niepalenie i unikanie biernego wdychania dymu papierosowego. Nie podała tego Pani, ale zapewne i mama, i dziadek, i wujek palili papierosy przez większość życia. W Pani wieku robienie kontrolnych TK nie jest wskazane, tym bardziej, że aby mieć pewność, że nic się nie dzieje, musiałaby Pani powtarzać TK np. co rok. W teorii osoby dorosłe w ramach profilaktyki powinny wykonywać RTG klatki piersiowej raz na 2 lata, natomiast osoby palące, bądź narażone na działanie szkodliwych substancji - raz do roku, ale to dotyczy głównie osób starszych, np. po 50r.ż. Istnieje też pakiet profilaktyki raka płuc (badania z krwi + TK klatki piersiowej), ale jest on adresowany do osób w wieku 55 – 70 lat, z wieloletnim okresem palenia tytoniu, tj. co najmniej 10 paczkolat (palenie 1 paczki papierosów dziennie przez 10 lat).