Czy antykoncepcja hormonalna może być przyczyną torbieli na jajniku?

Witam serdecznie, Szanowni Państwoa Mam 34 lata , po dwóch porodach ( oba drogami natury)!,ostatni 1,5 roku temu. Nie choruje na żadne choroby .Nie przyjmuje żadnych leków na stałe. Chciałabym zapytać czy istnieje prawdopodobieństwo czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej ( plastry antykoncepcyjne evra)może mieć źródłem powstawania torbieli na jajniku. Krótko mówiąc Po ok 5 miesięcznym stosowaniu wkładki mirena pojawiła mi się pierwsza torbiel o wielkości 5 cm , którą ostatecznie usunięto drogą laparoskopowa ( lekarze uznali że to torbiel czynnościowa) .w tym samym czasie usunięto również wkładkę.dwa miesiące później zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne i przy pierwszym plastrze z drugiego opakowania okazało się że pojawiła się kolejna torbiel ok 4 cm. Pani doktor była zaskoczona że torbiel się pojawiła pomimo stosowania plastrów Kazała dalej stosować . Jednak od kilku dni odczuwam hol jajnika, który promieniuje na okolice krzyża oraz pośladek i pachwinę. Obawiam się że nic się nie zmieniło, a pogorszyło zważywszy na fakt występującego bólu. Bardzo proszę o odpowiedź co powinnam zrobić. Czy odstawienie antykoncepcji hormonalnej może okazać się pomocne? Nigdy wcześniej nie miałam żadnych torbieli, w swoim życiu stosowałam antykoncepcję hormonalną ok 1,5 roku i w tamtym okresie ( ok 5 lat temu) niw miałam torbieli. Czy powinnam wykonać dodatkowe badania ?

Lek. Tomasz Budlewski

Sadze ze wskazane ponowne badania aby zobaczyć czy wielkość torbieli zmieniła się