Czy antykoncepcja zadziała w tej sytuacji?

Dzień dobry, Współżyliśmy z narzeczonym w 19 dc (z moich obserwacji wynika, że mogły to być dni płodne, ponieważ w dni poprzednie miałam śluz płodny). Podczas stosunku pękła nam prezerwatywa, jednak nie doszło do wytrysku. Rano (tj. 20 dc) zażyłam tabletkę dzień po. Czy ryzyko ciąży jest wysokie? Jakie są szanse na działanie tabletki? Dodam, że mam cykle 30-31 dyniowe.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletka dzień po to jedna z metod antykoncepcji awaryjnej, która cechuje się wysoką skutecznością. Została ona szczegółowo opisana w ulotce dołączonej do opakowania, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nią.

W tym przypadku znaczenie ma również czas przyjęcia tabletki – im szybciej tabletka zostanie przyjęta, tym mniejsze szanse na zajście w ciążę. Skuteczność zmniejsza się bowiem wraz z upływem czasu. Pańska reakcja była stosunkowo szybka, dlatego istnieją duże szanse, że tabletka zadziała.

Podobne pytania pojawiały się w naszym projekcie. Poniżej umieszczamy przykładowe z nich wraz z udzielonymi odpowiedziami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutecznosc-tabletki-awaryjnej-zazytej-4-godziny-po-stosunku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutecznosc-tabletki-po,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutecznosc-tabletki-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.