Czy ASO wykonuje się u dorosłych?

Witam mam od pewnego czasu problemy z gardłem. Zaczęło sie od paciorkowca gr A bez anginy. Wzięłam antybiotyk przeszło. Następnie ponowne zle samopoczucie wydzielina w gardle w wymazie paciorkowiec gr C. Laryngolog przepisał mi broncho vaxum, wspominałam ze mam hashimoto ale lekarz powiedział ze nie ma przeciwwskazań. W między czasie robiłam badania ASO na poziomie 390. Odwiedziłam reumatologa który powiedział ze ASO bada się tylko dzieciom. Zrobiłam RF wyszedł niski anty CCP tez niski OB i crp także. Dodam ze często mam stany podgorączkowe i bóle nóg. Na tego paciorkowca z grupy C nikt nie przepisał mi antybiotyku. Czy to groźna infekcja? Czy mam stosować szczepionkę odpornościowa jesli choruje na hashimoto? I czy rzeczywiście ASO jest nieprzydatnym badaniem u dorosłych? Proszę o poradę gdyż odwiedziłam sporo lekarzy a moje dolegliwości jak były tak są.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

ASO masz podwyższone ponieważ norma to 200. Badanie to robi się w każdym wieku. Choroby z autoagresji czyli choroba Hashimoto jest przeciwwskazaniem do leczenia immunostymulującego czyli do stosowania rożnego rodzaju szczepionek bakteryjnych typu BronchoVaksom i innych.....Napisz skargę na tego niedouczonego lekarza do jego Regionalnej Izby Lekarskiej ponieważ chciał Pani zrobić krzywdę. Pozostałe wyniki wykluczają RZS i toczeń rumieniowaty układowy a to bobrze. Przyjedź to porozmawiamy i podejmiemy leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Podwyższone ASO.

Mam 17 lat, trenuję siatkówkę i wszystko zaczęło się od badań wymaganych do licencji... Prawie 3 lata temu w EKG stwierdzono u mnie lekką niemiarowość, więc dla sprawdzenia lekarz pediatra wysłał mnie na dalsze badania krwi. Okazało się, że mam niedobór żelaza, czyli jeśli się nie mylę anemię. Byłam bardzo osłabiona, ospała. Przepisano mi więc S******r, czyli żelazo. W wieku od 12-16 lat miałam około 9 razy anginę ropną. Przy około 7 lekarz z badań stwierdził za wysokie ASO, zażywałam oczywiście antybiotyk O***n1000. To jednak nie skutkowało, bo po pół roku ASO spadło o jedyne 60j. Zostałam więc skierowana na wycięcie migdałów. Zanim oczywiście doczekałam się swojego zabiegu, zdążyłam jeszcze przebyć kolejne anginy. Żelazo unormowało się, więc problemem pozostał paciorkowiec. Przed zabiegiem moje ASO wynosiło ok. 600, po wycięciu migdałów - które miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku - miesiąc po zbiegu natomiast wzrosło do 1100. Kazano mi odczekać 3 miesiące. Badania powtarzałam obecnie mam ASO 941. Oto wyniki badań z 14 kwietnia: Morfologia krwi obwodowej erytrocyty 4,92 mln/ul hemoglobina12,5 g/dl hematokryt% 39% MCV 79,9 fl McH 25,4 pg MCHC 32,1 g/dl RDW-CV 13,8% RDW-SD 35,1 fl Płytki krwi 303 tyś/ul WBC 5,6 tyś/ul LYM% 27,5 % (1,5) MXD% 10,3% (0,6) NEU% 62,2% (3,5) PDW 10 fl MPV 9,3 fl rozmaz manualny: pałeczkowate 2% neutrofile 60% monocyty 2% limfocyty 36% OB 6mm/1h Mg 1,95 mg/dl Sód 145 mmol/l Potas 4,57 mmol/l Żelazo 73 mg/dl Glukoza 80 mg/dl ASPAT 25 U/l ALAT 14 U/l ASO 941 IU/ml Mocz badanie ogólne Ph 5 Ciężar właściwy 1,030 białko ujemny bilirubina ujemny ciała ketonowe ujemny krew ujemny leukocyty ujemny glukoza w normie urobilinogen w normie azotyny ujemny osad moczu: śluz obfity nabłonki wielokątne pojedyncze w polu widzenia bakterie nieliczne erytrocyty świeże pojedyncze w polu widzenia leukocyty pojedyncze w polu widzenia kryształy szczawianu wapnia liczne Z EKG wynika, że nadal mam lekką niemiarowość na wdechu, jeśli chodzi o sprawy ginekologiczne - cytologia jest w porządku, natomiast mam do zamrożenia nadżerkę - pani doktor powiedziała, że nie ma to raczej żadnego związku z ASO. Byłam również na wizycie u kardiologa, reumatologa oraz laryngologa - wszyscy mówią, że jest okej i że mam brać antybiotyk, ale ile można brać antybiotyk, który nie skutkuje? Boję się o swoje zdrowie, ponieważ trwa to już kilka lat, a jestem młoda i nie chciałabym fundować sobie innych dolegliwości przez niedopilnowanie tej jednej. Co mam robić, do kogo się udać? Proszę o pomoc. Marta

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu
ASO
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

W Pani przypadku, po zabiegu usunięcia migdałów, podwyższony poziom ASO mógłby świadczyć o jakimś schorzeniu reumatolidalnym czy kardiologicznym, aczkolwiek pisze Pani, że była konsultowana przez lekarza kardiologa i reumatologa i nie zgłasza Pani żadnych dolegliwości z tym związanych. W przypadku nieskutecznej terapii antybiotykiem pierwszego rzutu, zaleca się modyfikację leczenia poprzez wprowadzenie antybiotyku z innej grupy. Czy była Pani leczona zawsze takim samym antybiotykiem? Pozostałe wyniki Pani badań, są jak najbardziej prawidłowe. Proponowałabym udać się ponownie na wizytę do lekarza reumatologa, najlepiej specjalisty z dużym doświadczeniem. Proszę zabrać komplet badań wykonanych u Pani do tej pory i pełną historię choroby.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak wykonuje się TK?

Witam. Mam pytanie czy na tomografii serca widać też całe płuca czy tylko ich fragment? W opisie TK serca wpisano , że" objęty badaniem miąższ płucny..." dlatego nie wiem czy jest sens robić oddzielne TK płuc.dziękuje za odp.
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Lek. Krzysztof Szmyt
88 poziom zaufania

Witam, niestety żeby to ocenić musiałby mieć cały wynik ale prawdopodobnie potrzeba wykonać bardziej ukierunkowane badanie. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty