Czy badanie krwi na anemię wykrywa także niedobór witaminy B12?

Mam pytanie czy badanie krwi na anemię wykrywa także niedobór witaminy B12?Czy trzeba zrobić osobne badanie?Parę dni temu zrobiłam sobie test płytowy na anemię ponieważ od dłuższego czasu bardzo źle się czuje test wyszedł pozytywnie wiec poszłam do lekarza zrobiono mi badanie krwi i wyszło wszystko w normie.Dlaczego test wykrył anemię a badanie krwi nie?Nadal źle się czuje 7 lat temu miałam niedobór witaminy B12 dlatego pytam czy mogło tego nie wykryć badanie krwi na anemię u lekarza?

Witam! Nie wiem jakiego rodzaju test na anemię ma Pani na myśli. Zgodnie z wytycznymi anemię rozpoznaje się na podstawie stwierdzenia obniżonego poziomu hemoglobiny w morfologii krwi. Niedobór wit.B12 można podejrzewać na podstawie wysokiego MCV, a żeby to sprawdzić oznacza się poziom tej witaminy w surowicy. Natomiast przyczyn złego samopoczucia może być wiele. Proponuję wizytę u Lekarza Rodzinnego.