Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik morfologii a niedobór witaminy B12

Mam pytanie,otrzymalam wynik morfologii z rozmazem z kt wybika ze mam lekko podwyzszone mcv-98,0 fl a ponadto z rozmazu automatycznego:neu%-41,2% a lymph%-51,4%,BASO -0,000 K/ul; gran.obojetn. o jadrze podzielonym -44% i limfocyty- 50% Moje pytanie jest nastepujace:czy ten wynik moze swiadczyc o jakims konkretnym niedoborze np B12?Powinnam zrobic jakies bardziej szczegolowe badanie w tym kierunku? Z gory bardzo dziekuje
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Renata GrzechociĹska
79 poziom zaufania

Witam.
Niedobór witaminy B12 manifestuje się objawami hematologicznymi w postaci niedokrwistości oraz występują objawy neurologiczne tj. zaburzenia czucia w obrębie rąk i stóp (przechodzenie "mrówek"), uczucie przechodzenia prądów wzdłuż kręgosłupa, drętwienie kończyn, zaburzenia chodu oraz objawy psychiatryczne tj. zaburzenia funkcji poznawczych czy depresja. Mogą również występować zmiany skórne jak nieznaczne zażółcenie skóry. Jeżeli powyższe objawy nie występują trudno zdiagnozować niedobór witaminy B12.
Jeżeli poziom erytrocytów i hemoglobiny jest w normie nie występuje niedokrwistość z niedoboru witaminy B12. Można robić dodatkowe badania, jednak nie widzę wskazań do ich robienia w Pani przypadku.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy