Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Winna witamina b12?

Mężczyzna lat 35, rok temu wyleczony z H.pylori- niestety pozostały bóle żołądka, najczęściej po posiłkach, uczucie ciężkości w nadbrzuszu, puste odbijania. Dodatkowo pojawiły się problemy z nerwami, osłabioną koncentracją i pamięcią, a od miesiąca znaczny spadek sił witalnych. W gastroskopii stwierdzono przekrwienie śluzówki i niewielką ilość żółci w żołądku,czy przyczyną może być niski poziom witB12-155.7pg/ml norma to 208-936.5 i podwyższone żelazo- 211 uq/dl norma to 59-148. Bardzo proszę o odpowiedź. Dodam, że nie jestem wegetarianinem.
ponad rok temu

Objawy niedoboru nasyconych kwasów Omega 3

Co się stanie, jeśli w naszej diecie zabraknie kwasów tłuszczowych omega-3? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są objawu niedoboru tego składnika. Wypowiada się dr Leszek Walentynowicz, internista.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Niedobór witaminy B12 może być skutkiem zapalenia błony śluzowej żołądka, gdyż tam właśnie następuje jej wchłanianie. Niedostateczna ilość tej witaminy w organizmie prowadzi do niedokrwistości oraz zaburzeń dotyczących układu nerwowego-stąd wymienione w pytaniu objawy.
Podwyższone stężenie żelaza może być również skutkiem niedoboru wspomnianej witaminy, gdyż -jak wspomniałam-jej niedobór prowadzi do upośledzenia tworzenia krwinek czerwonych. Mniejsza ilość powstających krwinek sprawia, że wchłaniane żelazo nie jest w pełni wykorzystywane.
Konieczne jest więc leczenie niedoboru witaminy B12 drogą pozajelitową.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy