Winna witamina b12?

Mężczyzna lat 35, rok temu wyleczony z H.pylori- niestety pozostały bóle żołądka, najczęściej po posiłkach, uczucie ciężkości w nadbrzuszu, puste odbijania. Dodatkowo pojawiły się problemy z nerwami, osłabioną koncentracją i pamięcią, a od miesiąca znaczny spadek sił witalnych. W gastroskopii stwierdzono przekrwienie śluzówki i niewielką ilość żółci w żołądku,czy przyczyną może być niski poziom witB12-155.7pg/ml norma to 208-936.5 i podwyższone żelazo- 211 uq/dl norma to 59-148. Bardzo proszę o odpowiedź. Dodam, że nie jestem wegetarianinem.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Niedobór witaminy B12 może być skutkiem zapalenia błony śluzowej żołądka, gdyż tam właśnie następuje jej wchłanianie. Niedostateczna ilość tej witaminy w organizmie prowadzi do niedokrwistości oraz zaburzeń dotyczących układu nerwowego-stąd wymienione w pytaniu objawy.
Podwyższone stężenie żelaza może być również skutkiem niedoboru wspomnianej witaminy, gdyż -jak wspomniałam-jej niedobór prowadzi do upośledzenia tworzenia krwinek czerwonych. Mniejsza ilość powstających krwinek sprawia, że wchłaniane żelazo nie jest w pełni wykorzystywane.
Konieczne jest więc leczenie niedoboru witaminy B12 drogą pozajelitową.

Pozdrawiam