Leczenie niedoboru witaminy B12

Witam. Mieszkam w Holandii, gdzie niedobór wit. B12 jest rzadko występującą chorobą. Poszłam do lekarza z objawami, po czym zrobiłam badanie krwi, w którym wyszedł niedobór B12. Tutaj informuje o tym pielęgniarka przez telefon. Muszę przyjmować zastrzyk w seriach na początek 2xtydz przez 3 tyg, potem 1xtydz przez 3 tyg. Później mam badania, które określą jak często mam mieć zastrzyk do końca życia. Jak to wygląda w Polsce? Czy jest to refundowane? I czy to powszechnie znana przypadłość?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niedobór witaminy B12 to zdecydowanie rzadka patologia w całej Europie, także w Polsce. Leczenie w Polsce jest właściwie identyczne jak to, które ma Pani zalecone. A propos refundacji - dawka 1000ug w określonych wskazaniach jest refundowana.