Czy bakterie w nasieniu mogą być przyczyną pustego jaja płodowego?

Witam
Mam 32 lata. W maju poroniłam ciąże w 6 tygodniu. We wrześniu miałam zabieg łyżeczkowania, ponieważ w 8 tygodniu miałam puste jajo płodowe. Po tym wszystkim rozpoczęliśmy z mężem robienie badań.
Z posiewu nasienia wyszło, że są bakterie: escherichia coli - nieliczne, proteus mirabilis – nieliczne, staphylococcus species – pojedyncze.
Proszę o odpowiedź, czy te bakterie mogły być samoistną przyczyną pustego jaj płodowego, czy też nie miały większego znaczenia.
Anna

32 LAT ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Przyczyny wystąpienia pustego jaja płodowego nie są do końca poznane. Najbardziej prawdopodobną hipotezą są zaburzenia genetyczne, które powodują obumarcie zarodka na bardzo wczesnym etapie rozwoju, tak iż nigdy nie udaje się uwidocznić go w badaniu USG.
Defekty genetyczne są w ogóle najczęstszą przyczyną poronień ciąż w pierwszym trymestrze. Zakażenie związane z obecnością bakterii w nasieniu też może spowodować stratę ciąży, dlatego mąż powinien się przeleczyć (po ok. 2 tygodniach od zakończenia terapii należy wykonać kontrolne badanie nasienia i dopiero wtedy rozpocząć starania).
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!