Czy Berberyna ma wpływ na antykoncepcję?

Czy Berberyna ma wpływ na działanie tabletek Antykoncepcyjnych Axia Conti? Nie sądzę ponieważ moja pani doktor nic o tym nie mówią (wie że przyjmuje też axie) ale w internecie znalazłam dwie porady mówiące że może wpływać… Mam przyjmować do obiadu i kolacji, a axie biorę ok 23. Jak jest w końcu z Berberyna? Można bezpiecznie stosować czy zachować jakiś odstęp? Pozdrawiam
KOBIETA, 31 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry,

Według producenta leku Axis CONTI Berberyna nie ma wpływu na działanie leku antykoncepcyjnego.

Ale po Berberynie mogą wystąpić skutki uboczne,które mogą mieć wpływ na wchłanianie antykoncepcji przez jelita. Do tych skutków ubocznych należą wymioty,biegunka.

Dlatego dla bezpieczeństwa lepiej zachować odstęp w przyjmowaniu leku antykoncepcyjnego oraz Berberyny.

Antykoncepcja wchłania się do 3-4 godziny po przyjęciu leku. Berberyna w dawce powyżej 1500 mg dziennie może powodować skutki uboczne. Dlatego warto się obserwać. Jeśli wystąpią skutki uboczne to proszę reagować i stosować dodatkową metoda antykoncepcji oraz zastanowić się nad zmniejszeniem dawki Berberyny.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska