Czy ból brzucha ma związek z pasożytami?

Witam, Wczoraj miałam wykonane usg jamy brzusznej. Wszystkie narządy ok, poza jelitem grubym "Lekko pogrubiałe ściany kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, a także zastawka Bauhina do grubości 5 mm (głównie wskutek warstwy podśluzowej)" Pani doktor powiedziała, że to obraz typowy dla pasożytów. Od roku czasem boli mnie brzuch po prawej stronie. Mam pytanie, czy taki opis na usg potwierdza pasożyty ? Po nowym roku będe szła do gastrologa.

Nie, taki opis USG nie świadczy o zakażeniu pasożytniczym przewodu pokarmowego. USG jamy brzusznej nie służy też do diagnostyki narządów jamy brzusznej upowietrznionych (jelit). Na pewno trzeba w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z gastroenterologiem, gdyż bóle brzucha zapewne będą wymagały diagnostyki. Zapewne stan zapalny w jelicie grubym występuje, ale jakie jest jego podłoże trudno powiedzieć. Być może konieczne okaże się np. wykonanie kolonoskopii. O wszystkim zadecyduje gastroenterolog po bezpośrednim badaniu.