Czy ból serca ma związek z dorastaniem?

 Witam. Mam 16 lat i od jakiegoś czasu strasznie kuje mnie serce. Fakt, przez szkołę bardzo się denerwuję, ale nie jestem pewna, czy nerwy są tego przyczyną. Systematycznie uprawiam sport. Boli mnie przykładowo w sytuacji, gdy chciałabym dotknąć jednym łokciem drugiego (nie wiem jak inaczej to wytłumaczyć), gdy leżę na jednym boku, schylam się, prostuję etc... ból następuje co jakiś czas. Nie wiem, czy to ma związek z dorastaniem, czy może są to objawy jakiejś choroby i powinnam pójść z tym do lekarza? Bardzo proszę o odpowiedź, bo sama już nie wiem, co robić. Pozdrawiam.

16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!
Ból jest zawsze objawem negatywnym, tzn świadczy o jakimś odchyleniu od normy. Ból w klatce piersiowej wymaga bezwzględnej diagnostyki, w celu wykluczenia chorób układu oddechowego i  sercowo-naczyniowego.
Przyczyn bólu w klatce może być wiele, od chorób wspomnianych układów, przez refluks żołądkowo-przełykowy po nerwobóle. Konieczna jest zatem wizyta u pediatry lub lekarza rodzinnego, który zbierze z Tobą szczegółowy wywiad i w zależności od zebranych informacji zleci wykonanie odpowiednich badań.
Pozdrawiam.