Czy borelioza może wystąpić około 25 lat po ugryzieniu przez kleszcza?

Mieszkam od 25 lat w Australii. Około 30 lat temu, gdy byłam jeszcze w Polsce, ugryzł mnie kleszcz. Miałam na nodze bardzo duży rumień. Lekarz rejonowy zastosował maści. Poszłam do lekarza zakładowego, który przepisał mi 12 zastrzyków z penicyliny. Po 2 czy 3 latach ponownie byłam ukąszona przez kleszcza i ponownie miałam mały rumień, tym razem na moje żądanie leczony tylko 3 dni penicyliną. Przez wiele lat nic nie odczuwałam, nawet zapomniałam o tych ukąszeniach. Od około 5 lat zaczęły mi się problemy z sercem, choroba wieńcowa - odziedziczona po rodzicach, mam wstawione 4 stenty do żył. Od tego czasu zaczęły mnie czasem boleć mięśnie, głównie karku i szyi. Pracowałam ciężko fizycznie przez 12 lat. Od 4 lat nie pracuję, a bóle są coraz gorsze. Obejmują ramiona, szyję, miednicę i biodra. Mam zmiany w kręgosłupie, ale lekarze nie myśla, że mogą one powodować takie bole. Czasem jest lepiej, czasem gorzej, ale cały czas bolą mnie mięśnie szyi i ramion, czasem ból przychodzi i odchodzi znienacka. W Australii borelioza jest mało znana, dopiero teraz było parę przypadków. Lekarze nie mają dokładnych badań na tę chorobę, a czasem nie wiedzą o czym mówię.

Chcę się dowiedzieć, czy jest możliwość, że jest to borelioza i że dałaby mi znać dopiero po tylu latach - ok. 26-27 od ostatniego ugryzienia? Nie wiem, co mam robić.

Proszę o poradę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nie można wykluczyć, iż opisywane przez Panią dolegliwości mają związek z boreliozą. Zwłaszcza, iż w wywiadzie jest dwukrotne ugryzienie kleszcza z późniejszym rumieniem oraz nieprawidłowe leczenie (wtedy jeszcze nie było dobrze opracowanych schematów postępowania).

W takiej sytuacji proponuję oznaczenie przeciwciał w surowicy i w płynie mózgowo-rdzeniowym w kierunku boreliozy. Leczenie boreliozy późnej jest niestety trudne i dużo mniej skuteczne, niż wczesnej.

W razie nie potwierdzenia diagnozy, warto zgłosić się do neurologa, by dzięki badaniu neurologicznemu określił, czy są objawy ucisku korzeni nerwowych, czy też inne niepokojące odchylenia. Jeżeli tak, zaproponuje dalsze odpowiednie postępowanie.

Niestety nie potrafię przełożyć tych zaleceń na warunki, jakie panują w Australii, ponieważ ich nie znam.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!