Czy borelioza ujawnia się po wielu latach?

Witam. Mam 32 lata. Od ok. 3 lat pojawiały się u mnie sukcesywnie objawy: bóle głowy, długo utrzymująca się podwyższona temperatura (ok. 37,2), spadki czucia siły mięśniowej w nogach, uczucie utraty równowagi bądź zawrotów głowy, objawy kaca, nawet po 1 piwie, częste pomyłki w pisaniu.

Przed ok. 2 laty miałem na udzie rumień wędrujący, który zignorowałem (sądziłem, że to od jakiegoś uderzenia). W tym roku objawy: zawroty i wrażenie "odcięcia prądu" i "bycia za szybą", kilkakrotne, tak się nasiliły, że zacząłem szukać. Ostatnio dochodzą: bóle stawów - palce rąk i stóp, kłucia w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca.

Zrobiłem badania krwi. Pierwsze laboratorium oznaczyło LYT IgG/IgM=0,99; drugie laboratorium po 2 tygodniach oznaczyło Borrelia burgdorferi IgG=2,58; IgM=47,97. Czy możliwe, że przy takich wynikach jest to "stare" zakażenie, które teraz się uaktywniło? Czy możliwe, że to wcale nie jest borelioza?

MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Czynniki ryzyka "świńskiej grypy"

Świńska grypa to choroba wirusowa. Szybko się rozprzestrzenia i może nawet rozwinąć się do rozmiarów epidemii. Obejrzyj filmik i dowiedz się, co przyczynia się do zachorowania na świńską grypę.

Opisane objawy mogą wynikać z boreliozy przewlekłej, ale mogą też być przejawem innych chorób. Na pewno wymagają wyjaśnienia. Przeciwciała mogą, ale też nie muszą, świadczyć o zakażeniu, ich czułość jest niska, zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie.

Wskazane byłoby potwierdzenie innymi, czulszymi metodami, niestety żadna z nich nie jest doskonała, ale w dużej mierze mogą nam ułatwić diagnostykę. Rozpoznanie opiera się na objawach klinicznych, ewentualnie pozytywnej odpowiedzi na leczenie. Proszę skontaktować się z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych.

Specjalista chorób wewnętrznych, współautorka publikacji z zakresu mikrobiologii i endokrynologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty