Czy brać leki mimo dobrych wyników?

Od roku chodzę do poradni diabetologicznej. Przy badaniach okresowych wyszło, że mam podwyższony cukier - max. 160 na czczo. Zacząłem brać Amaryl 2 i Metformaxa, oprócz tego dieta. Schudłem 20 kg i teraz ważę 90 kg oraz więcej ruchu, ćwiczeń. Amaryl 2 był za mocny i aktualnie biorę pół tabletki rano Amaryl 1 i Metformax. Wyniki cukru i moje samopoczucie jest bardzo dobre, ale nadal pani doktor przepisuje lekarstwa. Czy jest sens i czy można chociaż na jakiś czas odstawić leki i czy kiedykolwiek będę mógł to zrobić?

MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu

Pomiar hemoglobiny glikowanej

Czym właściwie jest hemoglobina glikowana? W jaki sposób odbywają się jej pomiary? Na te pytania odpowiada ekspert - prof. Władysław Grzeszczak, diabetolog.

Witam!
Leczenie cukrzycy polega na osiągnięciu optymalnych wartości stężeń cukru oraz hemoglobiny glikowanej za pomocą odpowiedniego leczenia. Podstawowym leczeniem cukrzycy t.2 jest dieta i regularny wysiłek fizyczny jednakże czasami konieczne jest stosowanie leków. Z Pana opisu wynika, że jest Pan na dobrej drodze ku wyrównaniu cukrzycy. Jeśli wspomniane parametry będą optymalne to jestem przekonany, że Pani diabetolog będzie podejmować próbę redukcji leków, a być może nawet odstawienia leków. Jednakże tego nie da się w tej chwili ocenić. Pana współpraca z lekarzem i staranne przestrzeganie zaleceń zasługują na pochwałę! Proszę współpracować tak jak do tej pory, dążyć do osiągnięcia prawidłowego wskaźnika BMI poprzez redukcję masy ciała a insulinooporność powinna się zmniejszyć. Musi się Pan wykazać cierpliwością i sumiennym przestrzeganiem zaleceń dietetycznych i ruchowych, a nie tylko poziomy cukru, ale także samopoczucie będzie optymalne. Proszę pozostać pod opieką diabetologa. Pozdrawiam serdecznie!

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty