Czy Calcium Dobesilate może spowodować poronienie?

Witam, moja żona (lat 40) jest w ciąży w 1 trymestrze (6 tydzień od ostatniego okresu). Pojawiło się plamienie i okazało się, że w macicy jest krwiak. Lekarz prowadzący przepisał: Calcium dobesilate HASCO. W internecie na stronie baza leków pl oraz leki pl znalazłem takie 2 informację: "Lek Calcium dobesilate Hasco można podawać kobietom w ciąży TYLKO WTEDY, GDY korzyść podania usprawiedliwia ryzyko w stosunku do płodu. Badania prowadzone na zwierzętach wykazały działanie prowadzące do uszkodzenia płodu, ale brak działań kontrolnych u kobiet w ciąży." "Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w I trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży stosowanie preparatu jest możliwe wyłącznie na zlecenie lekarza, w sytuacjach gdy po rozważeniu stosunku oczekiwanych korzyści dla matki do potencjalnego ryzyka dla płodu, lekarz uzna stosowanie preparatu za absolutnie konieczne" Proszę o odpowiedź gdyż trochę mnie to martwi. Dodatkowo co najważniejsze proszę o ewentualną podpowiedź w jaki sposób lek może zaszkodzić. Czy może powodować poronienie (co można zaakceptować ponieważ tak czy siak jest ryzyko poronienia przez krwiak)? Czy może powodować wady rozwojowe u dziecka (w tym przypadku byśmy się chyba na niego nie zdecydowali) Pozdrawiam serdecznie, Piotrek

Lek. Michał Lenard

Jeżeli lekarz prowadzący przepisał ten lek, to sugeruję zastosować się do jego zaleceń. Nie znam badań na temat szkodliwego działania tego preparatu na ciążę, natomiast nie będzie on powodować wad wrodzonych. Dobrze za to działa na naczynia żylne i poprawia szczelność włośniczek, co może mieć leczniczy wpływ w przypadku krwiaka kosmówkowego w macicy. Pozdrawiam!