Czy cukrzyca po ciąży zniknie?

Witam, mam stwierdzoną i leczoną cukrzycę ciążową od kilkunastu tygodni, jednak do tej pory nikt nie umie mi wyjaśnić takiej sprawy: przed ciążą moja glikemia na czczo wynosiła od dłuższego już czasu ok 95 co jest poprawnym wynikiem, wobec czego zachodząc w ciążę już byłam chora na cc od samego początku? Czy trzustka powinna samoistnie naprawić się i zwalczać wysoki cukier na czczo? Wyniki krzywej wskazywały również jedynie na wysoki cukier na czczo. Czy po rozwiązaniu ciąży, mając znów wyniki jak przed zajściem czyli ok 95 nagle jestem uleczona ? Jest to dla mnie niezrozumiałe zagadnienie i będę wdzięczna jak mi to ktoś wreszcie wyjaśni.

Dzień dobry. Za cukrzycę ciążową uznaje się każdy przypadek nieprawidłowego poziomu glukozy, który pojawił się u ciężarnej, która wcześniej była zdrowa. Czasami organizm kobiety tak reaguje na ciążę. Po porodzie wszystko może wrócić do normy, ale warto mieć to pod kontrolą, ponieważ u części kobiet z cukrzycą ciążową, w dalszej perspektywie czasowej może (ale nie musi) rozwinąć się inny typ cukrzycy. Pozdrawiam.