Czy cukrzyca wyklucza macierzyństwo?

Witam, mam takie pytanie - nie staram się o dziecko, ale chciałabym wiedzieć, czy mając cukrzycę i stenta, mogę zajść w ciążę i czy nie będzie to zagrażać mojemu życiu? Chodzi o to, że rodzice już z góry zakładają, że nie mogę zajść w ciążę, bo zapewne odbije się to na moim zdrowiu i nie daj Boże umrę. Mój chłopak chce mieć dzieci, ja tak samo zresztą, nie wyobrażam sobie nie zostać mamą. Mam bardzo duże wahania cukrów i nie za bardzo przestrzegam dietę, ale gdybym zaszła w ciążę, zapewne by się to od razu zmieniło. Dbałabym o siebie i o swojego dzidziusia. Na samą myśl, że nie mogę zostać mamą żyć mi się nie chce, bo czuję się inna, a przecież każda kobieta marzy o macierzyństwie. Proszę o radę! Z góry dziękuję!

ponad rok temu

Witam!

Dobrze kontrolowana cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Jednak kobiety chorujące na cukrzycę, u których wystąpiły poważne powikłania choroby nie mogą zachodzić w ciążę.

Warunkiem do rozpoczęcia starań o dziecko jest prawidłowa kontrola cukrzycy. Oznacza to, że należy się bezwzględnie trzymać diety, dbać o kondycję fizyczną oraz regularnie stosować insulinę. Wartości cukrów (i wielu innych parametrów) muszą utrzymywać się w wartościach prawidłowych przed rozpoczęciem starań o dziecko. W innym przypadku (kontrolowanie się dopiero w ciąży) dziecko i matka są narażeni na szereg groźnych powikłań.

Ponieważ nie trzyma się Pani diety, już teraz występują u Pani powikłania cukrzycy (domyślam się, że z tego powodu został założony stent). Nie wiem, na ile poważne są te powikłania i czy już w tym momencie stanowią przeciwwskazanie do zajścia w ciążę. Na to pytanie może odpowiedzieć Pani lekarz prowadzący. Jednak jeżeli już teraz nie zadba Pani o prawidłową kontrolę cukrzycy, w przyszłości wystąpią (lub już są obecne) na tyle poważne powikłania, że uniemożliwią donoszenie i urodzenie dziecka.

Ciąża, zwłaszcza przy źle kontrolowanej cukrzycy lub przy obecności powikłań stanowi bardzo duże obciążenie dla organizmu kobiety. Może znacznie pogorszyć jej stan, a nawet zagrażać życiu (oraz życiu dziecka).

Uważam, że powinna Pani szczerze porozmawiać ze swoim lekarzem na temat możliwości zajścia w ciążę w Pani przypadku. Na pewno dokładnie odpowie na wszystkie pytania. I co najważniejsze, musi Pani zacząć pilnować diety i utrzymywać poziom cukru w granicach normy. Jeżeli jeszcze nie ma przeciwwskazań do ciąży, prawidłowa kontrola choroby daje jedyną szansę na posiadanie dziecka w przyszłości. Rodzice prawdopodobnie też zmienią swoją postawę, jeżeli zauważą, że jest Pani odpowiedzialna.