Czy Doppler USG może dostarczyć informacji na temat ryzyka zachorowania na niektóre choroby?
Witam, czy badanie USG Doppler żył nóg pozwala również określić predyspozycje młodego pacjenta do zachorowania w przyszłości na żylaki?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Tomografia komputerowa 3D
Tomografia to badanie, które może posłużyć wykryciu schorzeń neurologicznych lub laryngologicznych. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat tomografii komputerowej w trójwymiarze.
Witam serdecznie,
Badanie USG Doppler nie służy do oceny ryzyka wystąpienia żylaków czy choroby zakrzepowej w przyszłości. Badanie to służy do oceny przyczyn dolegliwości a nie przewidywania chorób w przyszłości. Służy ono również do planowania oraz monitorowania efektów leczenia zabiegowego chorób naczyń.
Pozdrawiam.
Nie. W USG widać stan żył w czasie wykonywania badania, nie sposób przewidzieć, co będzie za 20 lat. Ale oczywiście zawsze można wdrożyć profilaktykę pierwotną - brak używek, dbanie o odpowiednią masę ciała, aktywność fizyczną, kompresjoterapię I klasy ucisku.