Czy ten wynik usg dopplera jest niebezpieczny?

Witam. Miałam robiony USG Dopplera żył głębokich oraz powierzchniowych. Podczas badania, Pan powiedział mi, że nie widzi tam niczego niebezpiecznego. Jednak w wyniku, jest napisane: Prawostronnie w żyłach powierzchniowych odpiszczelowych zarejestrowano w trakcie próby Valsalvy fazę wsteczą przepływu (refluks żylny<1sek.). Cechy niewydolności aparatu zastawkowego żył. Czy mam coś z tym zrobić, czy to coś niebezpiecznego? Jak miałam 18 lat, to miałam usuwane żylaki z lewej nogi.

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam!
Wszystko zależy od objawów z Pani strony. Obecność refluksu świadczy o niewydolnej zastawce, która będzie prawdopodobnie przyczyną powstania żylaków w przyszłości. Część autorów podaje jako normę dla refluksu żylnego o czasie do <0,5sek; Doświadczony lekarz ma świadomość, że nigdy nie leczy "wyniku badania" tylko Pacjenta ;), dlatego w Pani przypadku bez dokładnego wywiadu i badania fizykalnego niewiele więcej można powiedzieć poza stwierdzeniem, że jest wielce prawdopodobne, że w przyszłości na Pani prawej kończynie dolnej rozwiną się żylaki.
Pozdrawiam
Jan Bujok