Czy dwa poronienia mogły mieć związek z wirusem cytomegalii?

Witam!

Po trzech latach starań zaszłam w ciążę, niestety ciążę poroniłam w 9 tyg. Było to pierwsze poronienie i po nim nie miałam wykonanych żadnych badań. Po dwóch latach od tego poronienia ponownie zaszłam w ciążę i poroniłam w 8 tyg., tym razem skierowano mnie na badania genetyczne, toxo i cytomegalię. Dwa pierwsze badania wyszły OK, natomiast cytomegalia IgG +7,6, IgM +69,5 - oznaczające chorobę w pełni. Dowiedziałam się od lekarza, że cytomegalii się nie leczy i należy czekać aż organizm się uodporni. Po trzech miesiącach wykonałam ponownie badania na cytomegalię i oto wyniki: IgG +7,2, IgM +54,6.

Bardzo proszę o odpowiedź. Czy możliwe jest, że przyczyną poronienia pierwszego i drugiego był ten wirus, mimo że minęło dwa lata? Jak długo można chorować na cytomegalię? I czy są jakieś parametry dolne IgG i IgM przy których jest bezpieczna granica zajścia w ciążę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Nie można wykluczyć tego, że poronienie zostało spowodowane obecną infekcją CMV. Poronienia w I trymestrze mogą mieć wiele przyczyn, również mogą być spowodowane zespołem antyfosfolipidowym, który jest dość częstą przyczyną poronień. Jakkolwiek w chwili obecnej wykonane badanie sugeruje aktywny proces chorobowy. Ostra infekcja CMV trwa zazwyczaj kilka tygodni. Jednakże cytomegalia może wystąpić w postaci nawrotu choroby w czasie osłabienia odporności. Aby myśleć spokojnie o ciąży badanie przeciwciał w klasie IgM powinno dać wynik ujemny (wg. wartości referencyjnych danej metody badania). Przeciwciała w klasie IgG mogą być obecne, gdyż świadczą o przebytym zakażeniem i wiążą się z odpornością na infekcję tym wirusem. Proponuję skonsultować problem z lekarzem chorób zakaźnych.

Pozdrawiam serdecznie!