Co oznaczają te wyniki badań na CMV u 29-latki?

W 19 tyg ciazy wyniki: CMV IgM nieraktyw. Wartość indexu 0,20 CMV IgG 169,00 IU/ml Obecnie 34 tydz ciąży, czy wyniki powinnam zrobić jeszcze raz aby być spokojna wiedzac ze dziecko nie urodzi się z cytomegalia? Siostrzeniec męża urodził się z cytomegalia stąd ta panika.
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry, bardzo dobrze,że wykonała pani badanie krwi. Zawsze warto sprawdzać poziomu przeciwciał w klasie IgM i IgG we krwi w okresie ciąży,jak i przed ciążą. Warto wiedzieć, że obecność przeciwciał IgM świadczy o obecnej i przebytej infekcji, zaś IgG o tym, że kobieta miała kiedyś kontakt z chorobą i może być na nią odporna.

Dodatkowo wynik odnośnie IgM może być :

1. ujemny (niereaktywny), co oznacza brak przeciwciał tej klasy przeciw wirusowi cytomegalii – norma wynosi poniżej 0,7;

2. wątpliwy (niejednoznaczny), mieszczący się w przedziale od 0,7 do 1;

3. dodatni (reaktywny), oznaczający obecność przeciwciała IgM – powyżej 1.

U Pani ewidentnie jest opcja numer 1.

Wynik IgM zawsze trzeba zestawić z badaniem CMV IgG.

Wtedy uzyskujemy poniższe możliwości:

1. CMV IgM reaktywny, IgG ujemny – świeże zakażenie wirusem CMV;

2.CMV IgM reaktywny, IgG dodatni – ugruntowane zakażenie w toku;

3.CMV IgM niereaktywny, IgG dodatni – ślad po przebytym zakażeniu, przy jednoczesnej nabytej odporności;

4.CMV IgM niereaktywny, IgG ujemny – brak zakażenia, brak odporności

Podsumowując, Pani wynik przeciwciał w klasie IgG jest dodatni, zaś w klasie IgM jest ujemny, czyli w przeszłości miała Pani infekcję cytomegalowirusem a Pani i Pani dziecko jesteście zabezpieczeni przed ewentualną ponowną infekcją.