Dodatnie CMV IgG u niemowlaka a karmienie piersią

Witam. W 2008 r. przechodziłam cytomegalię. W marcu 2009 mój wynik IgM był już ujemny, CMV IgG dodatnie >250. W marcu 2010 r. urodziłam córeczkę. Wykonałam dziecku badania. Oto one - CMV IgM ujemne, CMV IgG 125. Czy w tej sytuacji mogę dziecko karmić piersią? Czy też dalsze karmienie piersią przyczynia się do namnażania wirusa?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

IgG to przeciwciała odpornościowe - ich obecność przy ujemnym IgM, świadczy jedynie o infekcji CMV przebytej w przeszłości, po której mogą utrzymymać się we krwi przez wiele lat (niekiedy do końca życia). W czasie ciąży przeciwciała IgG przenikają od matki do krwioobiegu płodu poprzez łożysko, stanowiąc dla niego naturalną barierę przed zakażeniem CMV. Nie widzę żadanych przeciwskazań u Pani do karmienia piersią dziecka.