Wirus cytomegalii

Witam! Mam pytanie odnośnie tego wirusa cytomegalii. Poroniłam, będąc w 9 tygodni w ciąży. Po ciąży poprosiłam lekarza o zlecenie na to badanie, ponieważ moja bratowa urodziła dziecko chore na cytomegalię. Przeszło mi przez myśl, że i ja mogłam się zarazić i dlatego poroniłam.

Nie myliłam się, zrobiłam badania na cytomegalię i toksoplazmozę. I tak jak przypuszczałam, wynik na cytomegalię wyszedł dodatni. Lekarz powiedział, że kiedyś miałam w sobie wirusa, lecz nie są kompletne, że nie wie, czy to jest świeże, czy miałam to w sobie wcześniej. A wynik wyszedł CMV IgG 33UA/ml dodatni, CMV IgM ujemny. Co to oznacza?

Mam co do tego pytanie - po jakim czasie możemy się starać o kolejne dziecko? (Poronienie miałam samoistne, bez łyżeczkowania 3.02.2010 r.). Czy jest ryzyko, że urodzę chore dziecko jak bratowa? Bardzo pragnęliśmy dziecka i dalej pragniemy, lecz są obawy czy będzie wszytko dobrze. Czy znów nie stracę maleństwo? Nie chcę znów tego przeżywać. Będę wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź. Pozdrawiam, Paulina.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Aby przekonać się, jak dawno uległa Pani zakażeniu wirusem, i tym samym czy poronienie mogło być z tym związane, należy zbadać tzw. awidność przeciwciał. Wysoka awidność świadczy o tym, że zakażenie miało miejsce dawniej niż trzy miesiące temu. Ponieważ miano Pani przeciwciał IgG jest dość niskie, a IgM jest ujemne, można się spodziewać, że taki właśnie będzie wynik (wysoka awidność - "stare" zakażenie), a tym samym można będzie wykluczyć związek straty ciąży z CMV.

Większość społeczeństwa ma dodatnie przeciwciała IgG, podobnie jak Pani, ponieważ najczęściej przechodzimy tę infekcję w dzieciństwie i przeciwciała te utrzymują się w organizmie do końca życiu. W każdej chwili, również w czasie ciąży może dojść do reaktywacji wirusa, ponieważ pozostaje on w organizmie na całe życie. Nie mamy na to wpływu. Sytaucja taka zdarza się jednak rzadko, proszę się nie martwić na zapas. (Inaczej wygląda to w przypadku toskoplazmozy - obecność przeciwciał IgG, przy ujemnych IgM, świadczy o przebytym zakażeniu i TRWAŁEJ odporności, można więc być spokojnym, gdyż w czasie ciąży dzecko jest całkowicie chronione przed tym pierwotniakiem).

Najczęstszą przyczyną poronień w pierwszym trymestrze ciąży są zaburzenia genetyczne u dziecka. Rzadko kiedy sytuacja powtarza się w kolejnej ciąży. Zachęcam do lektury artykułu w naszym serwisie: http://parenting.pl/portal/poronienie. Zazwyczaj zaleca się odczekać co najmniej 2-3 prawidłowe cykle miesięczne przed rozpoczęciem starań po stracie ciąży. Dajemy sobie w ten sposób czas na pełną regenerację fizyczną i psychiczną.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!