Czy dziecko mógłby uczulać napój sojowy?

Witam. Od tygodnia zauważyłam na nóżkach 4miesiecznej córki karmionej tylko piersią czerwone suche plamki, które są dużo bardziej czerwone po kąpieli. Posmarowane kremem wyglądają na kolor łososiowy. Dzisiaj dopatrzyłam się nowych plamek pod kolanami i na jedynie zgięciu łokcia oraz na jednej stronie głowy (te na głowie są strasznie "zaognione" od pojawiły się 2 dni temu i od tego czasu córka nie śpi na tej stronie główki). Nie jem nabiału gdyż mała dużo ulewala. Czy to objawy alergii pokarmowej??? Nie zmieniałam niczego w diecie. Czy mozliwe, że dopiero teraz coś zaczęło ją uczulać? Odstawiłam cukier dwa dni temu. Wczoraj i przedwczoraj jadłam jajka i w te dwa dni jakby więcej ulewala oraz tych zmian pojawia się więcej. Czy dziecko mógłby uczulać napój sojowy bo ostatnio zamiast migdałowego do owsianki oddałam sojowy i jadłam także sojowe kotlety. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Istnieje takie prawdopodobieństwo, że dziecko jest uczulone na soję, soja jest bowiem silnym alergenem, zazwyczaj taka alergia dotyka częściej niemowlęta, niż starsze dzieci. Alergia na soję objawia się u dziecka między innymi właśnie wysypką, ale także innymi objawami- wymiotami, biegunką, bólami brzucha i kolkami. Proszę upewnić się czy dziecko nie wykazuje podobnych objawów i skonsultować się z lekarzem.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Jak rozszerzyć dietę niemowlaka? http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/jak-rozszerzyc-diete-niemowlaka.html?c=5