Czy dziurawiec osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Dzień dobry, od 2,5 roku biorę tabletki antykoncepcyjne C***. Wiem, że niektóre leki osłabiają ich działanie, szczególnie kiedy zawierają ziele dziurawca. Wiele razy stosowałam krople żołądkowe, w stanach, kiedy dokuczały mi dolegliwości żołądkowe. Nie zauważyłam wcześniej, że w skład tych kropli wchodzi hyperici intractum 25,0 g, czyli ziele dziurawca. Na szczęście konsekwencji mojej nieuwagi nie było, ale chciałam zapytać, czy nawet jednorazowo nie wolno stosować takich kropli przy antykoncepcji hormonalnej? Drugie moje pytanie dotyczy tabletek Skrzypowita. Chciałam zacząć 40-dniową kurację, by poprawić kondycję włosów i paznokci, nie ma w składzie wypisanego dziurawca, jednak czy mogę tę kurację bezpiecznie zastosować? Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Witam serdecznie!

Na rynku znajduje się wiele preparatów uśmierzających dolegliwości żołądkowe, niekoniecznie na bazie dziurawca. Zioło to faktycznie osłabia skuteczność antykoncepcji hormonalnej, dlatego zalecane jest całkowite odstawienie preparatów z dodatkiem dziurawca.

Jeżeli bardzo Pani zależy na sporadycznym stosowaniu wspomnianych kropli powinna Pani przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między przyjmowaniem obu preparatów. Jeżeli odstęp ten będzie krótszy, wskazane będzie stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni.

Pozdrawiam