Dziurawiec a skuteczność antykoncepcji

Witam! Jestem w trakcie kończącej się już przerwy w przyjmowaniu drugiego opakowania tabletek antykoncepcyjnych K********t. Jest to moja pierwsza doustna antykoncepcja. W trakcie przyjmowania pierwszego opakowania na etapie 4-5 tabletki dwukrotnie przyjęłam rozcieńczony roztwór kropli żołądkowych zawierających dziurawiec (1:5) (kilka łyków). Przyjmowałam również doraźne leki na grypę. Dziwi i jednocześnie martwi mnie fakt, że krwawienie z odstawienia dostałam już pierwszego dnia przerwy, trwało ono 3 dni i było bardzo skąpe. Martwią mnie opinie na temat krwawienia już pierwszego dnia przerwy, które jakoby oznacza szybki spadek poziomu hormonów i wskazuje na niedostateczny ich poziom do ochrony przed ciążą. Czy to prawda? Teraz oczekują na krwawienie po drugim opakowaniu tabletek. Co zrobić jeśli ono nie wystąpi? Dodam, że stosuję tabletki o stałej porze każdego dnia oraz dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy. Czy mam powód do niepokoju z powodu antykoncepcji hormonalnej? Czy istnieje ryzyko ciąży?

Witam serdecznie!
Dziurawiec niestety może obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Przyjmowanie preparatów zawierających ekstrakt dziurawca jest względnie przeciwwskazane (konieczna jest minimalna 4-godzinna przerwa między przyjęciem obu preparatów) u stosujących tabletki antykoncepcyjne.
Krwawienia z odstawienia najczęściej występują w 2-3 dniu przerwy. Nie jest to jednak termin stały. U niektórych Pań krwawienie występuje jeszcze w ostatnich dniach przyjmowania tabletek, podczas gdy u innych w ostatnim dniu przerwy. Nie zgodziłabym się zatem z tezą, iż wystąpienie krwawienia w pierwszym dniu cyklu jest objawem ciąży. W obecnej sytuacji, gdy w minionym cyklu nie doszło do działania czynnika mogącego osłabić skuteczność preparatu, może Pani wykonać test ciążowy, który na pewno da już wiarygodny wynik.
Jeżeli krwawienie nie pojawi się w obecnie trwającej przerwie będzie to bezwzględne przeciwwskazanie do wykonania testu ciążowego. Negatywny wynik pozwoli Pani rozpocząć nowe opakowanie. Dwukrotny brak krwawienia w trakcie 7-dniowych przerw są wskazaniem do wizyty kontrolnej u ginekologa.
Pozdrawiam